To jest wycinek z opinii prawnej przygotowanej w związku z tym projektem:
Podsumowanie- W wypadku wejścia w życie przepisów art. 1 ust 1) i ust 5) ustawy w proponowanym brzmieniu posiadanie replik broni z okresu I Rzeczypospolitej będzie nielegalne i niemożliwe do zalegalizowania. Legalne pozostaną nieliczne modele broni amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej poczynając od przełomu XVIII/XIX w. do 1850 r. Zakup i posiadanie czarnego prochu oraz kapiszonów nawet do tej broni – zależnie od wykładni w czasie stosowania przepisów może być uznany za nielegalny. W pozostałych wypadkach posiadanie replik broni historyczej i amunicji używanej w rekonstrukcjach historycznych będzie nielegalne i na zasadzie art. 263 § 2 kodeksu karnego zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Nie przejmujcie się- i tak to przegłosują, jak zwykle nie wiedząc nad czym głosują i wejdzie w życie. Ale rekonstrukcje bywają widowiskowe i trochę ich szkoda. Ale na szczęście (przez niedopatrzenie) najlepsze bronie w sensie praktycznym (colt navy pocket, rifles) pozostaną całkowicie legalne.
5 komentarzy:
co na to bractwa kurkowe? w sumie bylem troche zdziwiony jak sie dowiedzialem, ze na bron czarnoprochowa nie potrzeba zadnego zezwolenia, wyglada na to ze po prostu im cos wczesniej umknelo... dla mnie absurd...
jak to mowia "guns dont kill people, people kill people"
Znajomi już się organizują i po prostu należy robić jak najwięcej hałasu w mediach. Generalnie to rząd Millera (najbardziej prowolnościowy rząd III RP- serio) dopisał "i repliki" do ustawy i się dało. Ustawa jest wciąż w obróbce i jest odrobina nadziei.
władza bardzo się boi obywatela. najpierw broń potem noże
Nawet nie władza bezosobowo- w tych departamentach MSWiA pracują teraz ludzie którzy jako milicjanci w stanie wojennym nie zapuszczali się pojedynczo do robotniczych dzielnic- naprawdę się bali obywateli i mieli powody. Do dziś im to zostało
Witam
Jeszcze za dużo tu nie poczytałem, ale tematyka bloga i pierwsze wrażenie pozytywne.Czy wiesz co się dzieje z tą ustawą?
Prześlij komentarz