Dzięń Meki Pańskiej

Jeśli napiszę, że dziś wspominamy dzień, kiedy Żydzi, rękoma Rzymian, zabili Zbawiciela- to zapewne zostanę nazwany antysemitą. Więc właśnie to piszę.
Skoro sprawę mojego antysemityzmu mamy już omówioną (co prawda innych przesłanek do tego chyba nie ma, ale ta w ostatnich czasach raczej wystarcza), to mogę wraz z życzeniami wesołych i spokojnych świąt (to dla wierzących na pokaz, ateistów i agnostyków) oraz, dla wierzących, przypomnienia, że Chrystus poświecił życie, a nas zaledwie zobowiązał do dawania świadectwa prawdy całym naszym życiem i postępowaniem.
Jak też- drobny prezent dla zainteresowanych historią- otóż znany antysemita, David Irving (podstawy do takiego stwierdzenia są co najmniej tak mocne jak w moim wypadku, więc chyba można to pisać), udostępnił sporą część swoich książek na stronie internetowej. Dla tych, którym nazwisko to nic nie mówi- jeden z najrzetelniejszych historyków specjalizujących się w historii Niemiec i Europy lat 30-tych i II w.ś. Jako jedyny dotarł do wielu, nieznanych wcześniej źródeł i, posiadając doskonały warsztat, potrafił je najeżycie weryfikować, choć bardzo kontrowersyjnie interpretować. Ale- tu sąlektury. Krytycznie czytając, zdecydowanie warte zapoznania się.

24 komentarze:

Anonimowy pisze...

Co prawda juz Irvinga czytywalem ale dzieki bardzo.Co do kwestii antysemityzmu-coz,wszyscy wiemy jak jest.

Piotr34

futrzak pisze...

"..że dziś wspominamy dzień, kiedy Żydzi, rękoma Rzymian, zabili Zbawiciela, też Zyda...."

Bo az sie nasuwa. No ale religie monoteistyczne maja to do siebie, ze nie znosza konkurencji i nawet jesli jedna przyznaje sie do dziedziczenia ksiag drugiej (judaizm-chrzescijanstwo-islam) to na codzien szczerze sie nienawidza i wygryzaja.

nightwatch pisze...

Futrzak, myślę że masz rację jak cholera - gdyby chrześcijaństwo nie było odłamem judaizmu to pewnie tak zażarcie nie zwalczało by swoich korzeni.
Żydzi zrobili to co dziś zrobił by każdy prawdziwy chrześcijanin - zabili domniemanego oszusta podającego się za mesjasza (a cała sprawa została sprowokowana przez religijny beton chcący utrzymać się u władzy). Maczeto, czy gdyby jakiś brodaty koleś dziś ogłosił że właśnie wrócił na ziemię jako Chrystus zmartwychwstały i katolicy mają słuchać jego a nie papieża czy innych funkcjonariuszy kościelnych, to jak myślisz, jak długo by przeżył?

Arturro pisze...

@nightwatch - w dowolnym psychiatryku znajdziesz kilku takich, którzy twierdzą, że są Chrystusem :) A jakby był dobrym kaznodzieją, to by TVN zrobił z niego celebrytę.
Z 200 lat temu to i owszem, groziła by takiemu szybka śmierć. Dziś najgorsze co mogło by go spotkać to cios torebką od krewkiej staruszki.

Maczeta Ockhama pisze...

@ Nightwatch
Ile by przeżył, tyle by przeżył. Chrystus wiedział, że skończy w taki lub podobny sposób. A na pytanie- co jest złe a co dobre- odpowiedź jest prosta "po owocach ich poznacie". Chrześcijaństwo jest (lub było jeszcze niedawno...) religią dominującą na 4 kontynetach i w wileu krajach 2 pozostałych. To w państwach chrześnijańskich skoncentrowany był przez wieki postęp naukowy i techniczny- czyli "czynienie sobie ziemii poddaną". A Żydzi?- ilu ich jest w porównaniu do chrześcijan? Drobna sekta.

Anonimowy pisze...

Zaraz tam zbawiciela... żydzi zabili żyda, dlaczego miałoby to obchodzić nas, polaków-katolików? :P

Maczeta Ockhama pisze...

:)

Anonimowy pisze...

Ale za to jaka wpływowa... Na przykładzie mojego miasta. Na 9 związanych z nim noblistów 6 było pochodzenia żydowskiego.
Jak trochę wiecej poczytasz , to ten postęp naukowy często "napędziali" właśnie tacy jak Einstein... :) Więc, "po owocach ich poznacie"?

Anonimowy pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=_cNvc-Jhxsg&feature=relmfu

SinOfCane pisze...

Widocznie ten konkurs jest ustawiony :) Stawiam dolary przeciw orzeszkom, że na początku noblistów pochodzenia żydowskiego było jak na lekarstwo. A potem wzrost był skokowy :) i permamentny :)Taka już ich natura.

SinOfCane pisze...

@Arturo
Podaj jakiś przykład z historii żeby kogoś oficjalnie KK skazał za podawanie się za zbawiciela. Bo jak dla mnie to pie....sz jakieś lewackie zabobony.

Maczeta Ockhama pisze...

No i co z tego? Zresztą miejsce do dyskusji jest pod właściwym wpisem- po to jest lista ostatnich komentarzy, aby wszyscy to widzieli. Patrząc od strony UK przeprowadzenie tej wojny było zupełnie własciwe, ze strony Arentyny to był rząd w całości złozony z ludzi szkolonych przez CIA, zapewne podpuszczonych przez USA- czyli w rozgrywce Reagana było to wsparcie UK, kosztem Arentyny, jak zwykle... A że proamerykański JKM mówi co mówi- to oczywiste. Mi się nie podoba wizja Polski jako przyczółka USA, wolę mysleć jak o samodzielnym mocarstwie.

nightwatch pisze...

Skoro Chrystus wiedział jak skończy bo tak było to zapisane w księgach pochodzących od Boga to dlaczego oskarżasz Żydów? Jak widać zostali wrobieni w morderstwo przez samego pana B. Przecież nie mogli się sprzeciwić woli wszechmocnego, nieprawdaż? Jak widać logika nie idzie w parze z radykalizmem religijnym.

Maczeta Ockhama pisze...

@ nightwatch
To skoro logika to sprawdzam. mamy dwa zdania:
"Zydzi zabili Chrystusa"
oraz
"Zydzi nie zabili Chrystusa ponieważ byli narzędziem w realizacji Boskich planów."
Ale właśnie pierwsze zdanie JEST prawdziwe, więc drugie musi brzmieć" Zydzi zabili Chrystusa, ale go nie zabili ponieważ byli narzędziem w realizacji Boskich planów." Coś chyba nie tak z tą logiką. Zdanie oczywiście wewnętrznie sprzeczne, czyli nieprawdziwe.
Więc idziemy dalej "logika nie idzie w parze z fundamentalizmem religijnym"
Przyjmijmy je za aksjomat.
Czyli dalej, przekształcając tenże aksomat- osoby, które mają problemy z logiką przy zagadnieniach dotyczących wiary są fundamentalistami religijnymi, osoby, które logicznie wypowiadają się o zagadnieniach wiary nimi nie są.
Więc, Nightwatch, to ty jesteś fundamentalistą religijnym, ja nim nie jestem.

futrzak pisze...

@Maczeta:
C'mon.....
rozbior logiczny zdania wyjetego z jezyka naturalnego z pominieciem semantyki?
Toz w ten sposob mozesz sobie udowodnic, ze rozowe krowy lataja po ulicach wieczorowa pora :)

A religia nie kieruje sie logika. ZADNA.
Zdrowy rozsadek owszem podpowiada, ze nie mozna ROWNOCZESNIE uznawac winy zabojcy oraz tego, ze nie mial on wyboru i dzialal na polecenie boga.
Sam koncept winy zasadza sie na przekonaniu o posiadaniu wolnej woli, a jak uznac, ze sie ja ma, jesli najpierw sie uznalo wszechmosnosc boga i to, ze wszyscy ludzie wypelniaja jego plan.

futrzak pisze...

A odnosne Zydow to wlasnie jest doskonaly przyklad na "po owocach ich poznacie" :)))
Taka mala sekta, a od ilu lat ciagnie do przodu swiatowa nauke (najwieksza liczba noblistow z science) i system bankowy - łupiacy, bylo nie bylo, tych succesfull chrzescijan :P

futrzak pisze...

@SinOfCane:
za podawanie sie za zbawiciela to nie - ale juz za "herezje" to owszem skazywano. Najbardziej zas za te, ktore smialy inaczej interpretowac Biblie niz KK nakazywal.
Przesledz losy calej reformacji, potem kontrreformacji, a jeszcze wczesniej katarów.
Wyzynali sie az milo, z przyczyn jak najbardziej religijnych (chociaz majateczkami i pieniazkami ani jedna, ani druga strona nie wzgardzala).

nightwatch pisze...

Maczeta, Twój 'dowód' dotyczy zdań których nie napisałem więc nie wnosi nic do dyskusji.
Weźmy dwa inne zdania:

" dziś wspominamy dzień, kiedy Żydzi, rękoma Rzymian, zabili Zbawiciela"

oraz

" dziś wspominamy dzień, kiedy Bóg, rękami Żydów, zabił Zbawiciela"

Pierwsze napisałeś Ty sam, drugie to rzecz którą stwierdziłem ja na podstawie tego że to Bóg zaplanował że jego syn zostanie zabity przez Żydów. Ale Ty z pierwszym się zgadzasz a z drugim nie.

Skoro więc twierdzisz że Żydzi nie mogli być częścią boskiego planu bo to oni sami zabili Jezusa a w innym zdaniu piszesz że to nie Żydzi zabili Jezusa tylko Rzymianie to sam sobie przeczysz. I dlatego nadal uważam że fundamentalizm religijny wyklucza korzystanie z rozumu.

SinOfCane pisze...

@futrzak
Za różne rzeczy zabijano wtedy - za podawanie się za zbawiciela nie zabijano. Co ma piernik do wiatraka?

Lewackiego pieprzenia ile to inkwizycja zabiła ludzi mam po dziurki w nosie, rzygam nim normalnie. Porównaj sobie ile lat działała i ilu heretyków zabiła do np. ilości ofiar wojny w Iraku w której III RP brała czynny udział. To będziesz wiedział gdzie ludobójców masz szukać.

futrzak pisze...

@SinOfCane:
czytaj ze zrozumieniem. Pisalam o reformacji i kontrreformacji i o katarach - ani slowa o inkwizycji.

Jesli masz zamiar dyskutowac z "lewackim pieprzeniem" to idz tam, gdzie takowe wystepuje, bo tutaj go nie ma.

Maczeta Ockhama pisze...

@ nightwatch
OK- jedna rzecz. ZAMORDOWAĆ może tylko człowiek, działający świadomie i mający wolna wolę. ZABIĆ może zwierzę, spadająca cegła, lub szaleniec pod wpływem hipnozy czy opętania. Jak też oczywiście każde morderstwo jest też zabiciem człowieka. Więc niezależnie od tego, kto był czyim narzędziem żydzi zabili Chrystusa wydając na niego wyrok, a Rzymianie ten wyrok wykonując.
Poza tym, zupełnie zgodnei z zasadami wiary człowiek ma WOLNĄ WOLĘ i nawet, jesli Bóg ma co do niego jakieś zamiary, zawsze może podjąć inna decyzję. Sprzeczności nie widzę.
Co do Twioch zdań- to jest już kwestia wiary. Czy człowiek ma wolną wolę, czy nie- ale to chyba nie temat dyskusji, polecam raczej poszukać dobrze wykształconego księdza lub mnicha.

nightwatch pisze...

O widzę ze zaczynamy się rozumieć - tylko nie wiem dlaczego tak bronisz się przed wyciąganiem wniosków.

Właśnie z wolną wolą widzę tu problem. Gdyby Żydzi postanowili postąpić wbrew temu co napisano w Starym Testamencie i ułaskawić Chrystusa to tym samym przepowiednie zapisane przez proroków były by fałszywe - słowo Boga było by nieprawdą a chrześcijaństwo nie miało by szans się narodzić.
Niemożliwe - Chrystus musiał umrzeć i zostało to zaplanowane jeszcze przed jego narodzeniem. Rola Żydów w całym teatrzyku była taka jak rola cegły o której piszesz - ktoś musiał tego człowieka zabić i raczej nie mógł to być nieszczęśliwy wypadek bo w zamówieniu napisano że ma umrzeć śmiercią męczeńską.
Dlaczego uważasz że Rzymianie nie mieli wolnej woli i byli tylko nieświadomym narzędziem a odmawiasz tego samego Żydom, zwłaszcza wobec dowodów na ich niewinność zapisanych w Piśmie Świętym? Dla mnie są możliwe tylko dwie przyczyny:
- nie masz potrzebnej wiedzy
- albo wiedze masz ale z rozmysłem mówisz nieprawdę

Maczeta Ockhama pisze...

@ nigthwatch
Śmiało mogę przyznać, że brak mi wiedzy. Dla mnie jest to przede wszystkim wiara, uznaję w kwestiach teologicznych autorytet ludzi, którzy się tym głębiej zajmują- jak widać leży to raczej poza moimi zainteresowanimi- i tyle.
Dyskusji w sprawie wpływu boskiego na ludzkość się nie podejmuję- ja nie wiem. Wiem, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga i obdarzony wolną wolą. Jeśli napisałem coś sprzecznego z tym- to nieprecyzyjnie się wyraziłem i wskutek tego zostałem źle zrozumiany. EOT

Anonimowy pisze...

A bajka zaczyna sie tak:

W kościele św. Marii Magdaleny wyrżnięto w pień 7000 ludzi, w tym kobiety i dzieci. Na ulicach miasta zabito i okaleczono dalsze kilka tysięcy. Arnaud zdał Innocentemu III następującą relację: "Dzisiaj Wasza Świątobliwość, dwadzieścia tysięcy mieszkańców wydano mieczowi, niezależnie od posady, wieku, czy płci"[1].