Komicy ze wschodu

Rosyjski rząd dostarcza naprawdę sporo rozrywki intelektualnej. Ja wiem, że Ukraińcom nie jest do śmiechu, ale mimo wszystko zabawnie i przyjemnie jest obserwować jak Pujło z wesołą kompanią odwalają jedną ciężką głupotę za drugą. Zapewne mało kto usłyszał i zauważył ostatni wyczyn duetu Żyrinowski - Putin. Nie, nie mówię o pomyśle zrzucania na Warszawę bomby atomowej. 

Znacznie mniej spektakularne oświadczenia, ale o sile rażenia porównywalnej z sama bombą.
Otóż najpierw Żyrinowski oświadczył, że Kazachstan kultywuje rusofobiczne nastroje i antyrosyjskość tam jest powszechna. Oraz zapytał się kiedy w końcu Rosji zrealizuje swoje roszczenia terytorialne wobec Kazachstanu. To oczywiście był Żyrinowski, którego można zignorować. Ale Pujło potem też się odezwał. Powiedział tylko, że Nazarbajew dokonał wyjątkowej rzeczy, stworzył kraj, który nigdy wcześniej nie istniał. 

Putin po raz kolejny udowodnił, że uczył się  niezbyt pilnie, albo wyłącznie ze stalinowskich książek. Chanat Kazachski istniał i był dość potężnym państwem, w granicach większych niż obecny Kazachstan od końca 15 w. do pierwszych dziesięcioleci 19 w. Później faktyczna niepodległość prawie całej Azji Środkowej trwała od 1916 do 1924-5. Cóż, nie od dziś wiadomo, że rosyjska imperialna propaganda ogłupia także swoich, a Kazachowie tradycje państwowe mają nie tak wiele mniejsze niż Polacy.
Prezydent Nazarbajew odpowiedział dość szybko i jasno Zapowiedział, że nie wyklucza wyjścia z Euroazjatyckiej Unii Celnej, ponieważ Kazachstan nigdy nie będzie członkiem organizacji, które stanowią zagrożenie dla jego niepodległości. A dalej, że niepodległość jest najwyższym dobrem za które walczyli i ich dziadowie. Nie wspominał tu nawet o dawniejszym państwie, tylko o niepodległości od Imperium Rosyjskiego pod koniec jego istnienia i późniejszych walkach z Armią Czerwoną. 
Putin najwyraźniej o tym nie wiedział. A jeśli wiedział to zachował się jak skończony dureń. Bo pozostaje poza tymi dwoma tylko jedna możliwość- próbują wywrzeć presję na Kazachstan, dla ciężko powiedzieć czego. Scedowania części terytorium?
Edit- w komentarzu podano, że kolejność wypowiedzi niekoniecznie była tak jak przytoczyłem. Zmienia to sytuację o tyle, że to nie ta wypowiedź Putina była bezpośrednią przyczyną wypowiedzi Nazarbajewa.

Cóż, zarzuty o antyrosyjskość w Kazachstanie są w sporej części prawdziwe. Od początku Kazachowie uważają zamieszkałych w ich państwie Rosjan za potencjalną piątą kolumnę i starają się wszystkich wyrzucić lub zasymilować. Przy okazji- dotyczy to także innych Słowian, Ukraińców i Polaków. Drobna dygresja- gdyby łaskawie do  Astany pojechał stosowny polski urzędnik z odrobiną oleju w głowie i rozumieniem sytuacji to przypuszczam, że bardzo szybko dałoby się dogadać na zasadzie- już od razu tych Polaków zabieramy, tylko sami rozumiecie, u nas też rządzili komuniści, a wy przynajmniej macie ropę, to rzućcie trochę petrodolarów na osiedlenie i jutro ich zabieramy. 

A co do piątej kolumny- już w 99 (czyli w pierwszym roku putinizmu!!!) roku byłą próba urządzenia w jakimś miasteczku zamieszkałym głównie przez Rosjan powstania i przyłączenia tego obszaru do Rosji. Cóż, władze Kazachskie nie słyną z nadmiaru demokracji i organizator szybciutko otrzymał 18 lat urlopu. W rzeczywistości nie było tak źle, wyszedł po zaledwie 6 latach, w 2006. I zapewne wrócił do pracy w FSB...
A tymczasem rosyjskojęzyczni z Kazachstanu nie bardzo chcą wyjeżdżać, ponieważ z racy relatywnie wysokiego PKB na głowę i bardzo niskich nierówności społecznych (Gini porównywalny do Skandynawii!!!!) poziom życia szerszych warstw społeczeństwa jest wyższy niż w pozamoskiewskiej Rosji. 
Cóż, ta dyskryminacja im idzie całkiem sprawnie, bo jak w 1989 Kazachów i Rosjan była w Kazachstanie bardzo podobna ilość, tak obecnie Rosjan jest ok 20%, a w grupie wiekowej do 10 lat, poniżej 10%. O dzisiejszym poważnym rozwoju stepowego państwa nie wspominając, np. w zeszłym tygodniu otwarto ponad 1200 km nowych linii kolejowych, skracających drogę z Chin do Europy oraz Iranu o 1000 km. Ten rozwój cały czas ma także na celu uniezależnienie się od Rosji jako rynku zbytu i dostawcy. Obecnie też jest w trakcie rozruchu fabryka lokomotyw- m.in. dla zastąpienia rosyjskich dostawców maszyn i części. Choć ogólnie kolej jest absolutnie strategiczną częścią kazachskiej gospodarki.

Jedno z wyjaśnień może być zupełnie proste.Ekipa pajaców z Kremla wylądowała w sytuacji bez wyjścia. Nachalna propaganda i udawanie mocarstwa zapędziły ich w sytuację bez wyjścia. Oni zaserwowali społeczeństwu imperialna retorykę i muszą się jej trzymać. Sankcje w ciągu kilku lat zniszczą kompletnie gospodarkę, szans na przełom na froncie na Ukrainie nie widać, wycofać się nie można. Wygrać wojny z Ukraina juz nie wygrają- w żaden sposób.Tą sytuację można rozwiązać wycofując się, jednocześnie rozpoczynając nowy konflikt. Łatwiejszy. Ominąć natowskie państwa nadbałtyckie, z Finlandią lepiej nie zadzierać, pozostaje Azja Środkowa.

Przyznam, że sam niespecjalnie wysoko oceniam prawdopodobieństwo takiego rozwoju wydarzeń. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest nieuctwo całej moskiewskiej zgrai (bo na to jest wystarczająco poszlak, a nawet dowodów). I ciągnięcie się wojny na Ukrainie jeszcze przez lata. 

11 komentarzy:

brysio pisze...

Tak, kiedy o tym przeczytałem zaproponowałem by Rosjanie zażądali od Chińczyków zwrotu kolei mandżurskiej, przecież im się należy! Potem pomyślałem że odzyskanie Alaski to trochę mało i Rosja powinna dostać całe Zachodnie wybrzeże aż po Kalifornię oraz Hawaje z którymi przecież przedstawiciele cara podpisali kiedyś układ o protekcji! Serio!

Anonimowy pisze...

Rosja otworzyła puszkę Pandory. Chińczycy mają długą pamięć. Po casusie Krymu kiedyś upomną się o daleki Wschód (Władywostok.

Anonimowy pisze...

To nie Rosja otworzyła tę puszkę, to dzieło pewnego amerykańskiego nieuka, który uznał Kosowo za niepodległe państwo, nie pytając Serbów o zgodę.

Maczeta Ockhama pisze...

@Anonim
Ja myślę, że to jednak Rzeczpospolita, wskutek oblężenia Pskowa nie pozwoliła Rosji zbliżyć się do Europy i zostać cywilizowanym państwem...

Anonimowy pisze...

@Maczeta

Dziwnie paniczne te ruchy Kremla.Ja jednak nie sadze ze oni az tak glupi sa-wiec czemu tak panikuja?
A co jesli oni sie szykuja na wojne?-ale taka NAPRAWDE.

Piotr34

Maczeta Ockhama pisze...

@Piotr34
Im więcej się przyglądam sprawie, tym bardziej jestem przekonany, że oni są aż tak głupi. Jadą bezczelnymi schematami, trenowanymi przez wieki. Już zajęcie Astrachania w 1530 (czy coś około, z pamięci) wyglądało według tego samego schematu- założona przez "biznesmenów" promoskiewska partia, kompletna infiltracja aparatu władzy i dywersja w armii akurat jak armia Moskwy stała pod murami, których normalnie nie miałaby szansy zdobyć. NIC SIĘ NIE ZMIENIŁO.
Tylko takich założycie promoskiewskich partii po prostu trzeba od razu wrzucać za kraty w spokojnych czasach i do piachu w cięższych.
A poza tym to są idioci, którzy nie mają pojęcia o świecie, normalnej gospodarce, technologii prawie i sądownictwie i ogólnie przyzwoitym rządzeniu państwem. Co też się nie zmieniło od Gengis Khana, choć ten ponoć próbował się uczyć.
Działa kłamstwo tak bezczelne, że zapiera dech normalnym ludziom, oraz głupoty tak kompletne, że zwykły człowiek doszukuje się drugiego dna, bo przecież niemożliwe, aby elity prawie mocarstwa były aż tak niedouczone/durne/kołtuńskie. A to jednak możliwe...

Anonimowy pisze...

Dziwne te słowa Putina. Na tyle dziwne, że pogrzebałem w Google i znalazłem następujący artykuł na kazachskim portalu Tengri News (po angielsku):Kazakhstan may leave EEU if its interests are infringed: Nazarbayev

http://en.tengrinews.kz/politics_sub/Kazakhstan-may-leave-EEU-if-its-interests-are-infringed-Nazarbayev-255722/Artykuł ten jest datowany na 27 sierpnia. Z kolei podany przez ciebie artykuł TSN, cytujący Putina mówiącego o 'stworzeniu' Kazachstanu, wspomina również o tym że Putin stwierdził tak - 29 sierpnia. Czyli jakby nie patrzeć, słowa Nazarbajewa o możliwości wyjścia z EUC w żaden sposób nie mogły być reakcją na słowa Putina.

Przy okazji swoich poszukiwań znalazłem kilka dodatkowych informacji, które nadają tej wymianie zdań nieco szerszy kontekst.

W komentarzach do wskazanego przeze mnie artykułu Tengri News, użytkownik Editor pisze:"(...) President Nazarbayev says that Kazakhstan will leave the Union if its interests are harmed. This means that if Kazakhstan's interests are put at disadvantage at some point after 2015, the country is free to withdraw. He is speaking about the rules of Kazakhstan's future membership in the EEU."Ten sam użytkownik w innym swoim komentarzu podaje też pierwotne źródło wypowiedzi Nazarbajewa:"It was an interview to Khabar TV channel on August 24. It took place in Ulytau in central Kazakhstan."Z kolei portal International Business Times opublikował następujący artykuł:Vladimir Putin Continues Soviet Rhetoric by Questioning Kazakhstan's 'Created' Independence

http://www.ibtimes.co.uk/vladimir-putin-continues-soviet-rhetoric-by-questioning-kazakhstans-created-independence-1463460zawierający między innymi następujący akapit:"It is believed by analysts that Putin's statement of Kazakh independence only being achieved because of Nazarbayev is a warning that it could easily vanish when the 74-year-old is no longer in office."MigrantWorker

Anonimowy pisze...

@Maczeta
Tyle na ile znam rosyjska historie to nawet moglbym sie z Toba zgodzic-Rosja to od wiekow wielki bardak i bajzel przykrywany bezczelnoscia i agresja.Jednakze biorac pod uwage ze w ciagu ostatnich paru stuleci kilkakrotnie niezle nam "skore przetrzepali" wole ich nie lekcewazyc.Lepiej aby okazalo sie ze ich przeceniamy niz ze jednak niedoceniamy(przecenianie moze co najwyzej pewne koszty finansowe wygenerowac podczas gdy niedocenianie moze skutkowac nowym Katyniem).
Nie mowie aby sie ich jakos nadmiernie bac i nic nie robic ze strachu bo to "burdel na kolkach" i trzeba robic swoje bez ogladania sie na nich ale nie ma tez co ich lekcewazyc NADMIERNIE.PEWNA ostroznosc nie zaszkodzi.

Piotr34

Anonimowy pisze...

@Maczeta

Polecam Tobie tego goscia do poczytania

http://tinyurl.com/o3lyued

Zarowno biezaczka jak i historiozofia.

Piotr34

Patryk Grzesik pisze...

Zapewnie ucieszy Maczetę potwierdzenie partactwa uprawianego przez Ławrowa:
http://www.news.com.au/technology/online/paul-myer-trolls-russia-on-twitter-after-julie-bishop-called-he-online/story-fnjwnhzf-1227045846195
Nie wie jakiej płci jest szefowa dyplomacji Australii :)

Maczeta Ockhama pisze...

@Piotr34
Racje, nie można lekceważyć. Tak jak nie można lekceważyć sąsiada, który ubiera się elegancko, wygląda na normalnego człowieka, szarmancko się zachowuje i daje wszędzie wysokie napiwki, a oprócz tego jest psychopatycznym świrem.To jest podobna sytuacja. Informacja o tym, że ma wybity lewy bark oraz raka jest bardzo ważna.